Články na téma stavebnictví, rodinné domy na klíč, dřevostavby, cihlové domy, nízkoenergetické domy

Chystáte rekonstrukci bytu, interiéru, koupelny?
Jak zadat poptávku firmě a čeho se vyvarovat.

Více než polovinu dne trávíme doma. Není podstatné, zda bydlíme v bytě či rodinném domě. Doma se chceme cítit dobře, pohodlně a naše pocity by měly být jen a jen pozitivní. Proto je důležité rekonstrukci našeho interiéru nepodcenit a vybrat ty správné materiály, technologie a hlavně kvalitní stavební firmu pro realizaci.

> zpět na úvodní stranu

Tip na kvalitní pletivo vyrobené v Česku

Porovnání nákladů na vytápění domu 2014

Plastová okna - na co si dát pozor při jejich výběru a jaké jsou dnes finty prodejců plastových oken

Rekonstrukce interiérů - promyšleně a cíleně

Naše bydlení by mělo vyhovovat požadavkům všech členů rodiny, i když jsou často rozdílné. Jiné požadavky mají dospělí a jiné děti. Tyto požadavky se mění i časem tak, jak děti dorůstají a dospělí stárnou. V mnoha případech je logickým řešením rekonstrukce našeho bydlení. Zpravidla nikoho z nás nemine a několikrát za život ji realizujeme.

Rozsah rekonstrukce může být různý. Velice často noví majitelé nemovitosti volí celkovou rekonstrukci bytu či domu. V některých případech stačí provést pouze rekonstrukci částečnou, např. pořízení nové kuchyňské linky, nové koupelny nebo změna dispozic pokojů. Ve všech případech jde o zásah do bydlení a také do soukromí majitelů, pokud v nemovitosti bydlí za současně probíhající rekonstrukce. Pohyb pracovníků a ztráta klidu včetně soukromí nepůsobí na osazenstvo bytu či domu pozitivně. Musíme se obrnit velkou trpělivosti a zvolit takový průběh realizace, aby práce na sebe plynule navazovaly a co nejméně nás časově zatěžovaly.

Někdo má úplnou představu, co a jak bude rekonstruovat a realizační firma v podstatě plní jeho jasně dané požadavky. Jsou ovšem i takoví majitelé nemovitostí, kteří si chtějí nechat poradit, navrhnout řešení a následně i realizovat rekonstrukci interiéru odbornou firmou.

Pokud se rozhodnete pro větší změny, ale nezasáhnete do nosných zdí a nebudete měnit výrazným způsobem vzhled domu, potom v mnoha případech nebudete potřebovat ani stavební povolení. Tím ušetříte spoustu času a vyřizování. Před oslovením stavebních firem je vhodné mít alespoň představu o tom, co budeme měnit a kolik finančních prostředků chceme do úpravy bydlení investovat.
Tip: Pokud plánujete rozsáhlou rekonstrukci, doporučujeme navštívit bytového architekta. Poradí jak co nejlépe využít daný prostor.

designové koupelny levně

Rady pro úspěšnou rekonstrukci bytu či domu

Je několik kroků, na které byste si při rekonstrukci interiérů měli dát pozor. Na základě přesně daných informací a položkového rozpočtu oslovte stavební firmu a požadujte konečnou cenu za konkrétní práce včetně materiálu. Nechte si předložit smlouvu o dílo včetně položkového rozpočtu, který je nedílnou součástí této smlouvy. Ve smlouvě si ošetřete, že změny během realizace jsou možné, ale jen s písemným souhlasem obou stran. Mohou nastat situace, že i vy sami během realizace budete chtít něco změnit a je dobré mít potvrzeno vše písemně.

Měli byste počítat s tím, že během rekonstrukce nastane potřeba dalších prací, která navýší méně či více původní cenu uvedenou ve smlouvě o dílo. U rekonstrukcí zejména starších nemovitostí se to stává. V tomto případě doporučujeme mít určitou finanční rezervu na případné změny, pro které se rozhodneme během rekonstrukce. Pokud tyto finanční prostředky nevyčerpáte, nic se neděje.

Důležité je rozhodnutí, zda práci svěříte jedné firmě, nebo byste chtěli rekonstrukci rozdělit na několik částí a oslovit různé firmy. Na trhu existuje mnoho řemeslníků, kteří jsou schopni práce provést. Měli byste mít ovšem na paměti, že musíte sami oslovit jednotlivé řemeslníky a posloupnost prací naplánovat. Zde může být kámen úrazu, protože řemeslnicí mají i jiné zakázky a ne vždy mohou v daném čase pracovat pro Vás. Může tedy nastat situace, že se průběh realizace prodlouží a záruku Vám bude poskytovat několik firem místo jedné. Z praxe se stává i to, že řemeslník práce neprovede ani tehdy, kdy Vám předem slíbil, že daný termín má volný. Proto doporučujeme veškeré práce provést u jedné stavební firmy, a ve smlouvě uvést data dokončení jednotlivých etap rekonstrukce.

Jedna firma, jedna zodpovědnost, jeden termín, jedny finance

Z finančního i časového hlediska nakonec vyjde zpravidla lépe, pokud veškerou práci svěříte jedné realizační firmě. Rozhodně tím určitě ušetříte čas, o který by se realizace prodloužila. Nemusíte řešit, který z řemeslníků něco neudělal správně a kdo za co zodpovídá. V případě reklamace za případné vady díla je odpovědná ve všech směrech jedna stavební firma.

Rekonstrukci bytu či domu může zahrnovat velké množství různých prací:

 • rekonstrukci kuchyně
 • rekonstrukci koupelny
 • provedení nové elektroinstalace
 • provedení malířských prací
 • nová plastová okna
 • interiérové dveře a zárubně
 • nové topení
 • bourací a zednické práce
 • sádrokartonářské práce
 • podlahářské a pokládačské práce
 • zateplení domu

Sladit veškeré tyto činnosti není jednoduché a stojí to Váš čas i peníze. Je vhodné zvážit, zda rekonstrukci nesvěřit jedné firmě, která se těmito činnostmi zabývá. Určitě se Vám budou plně věnovat a realizace proběhne plynule při dodržení všech technologických postupů. V konečné fázi je přece nejdůležitější, abyste měli nové bydlení zhotoveno podle vašich představ, rekonstrukce proběhla bez problémů, v dohodnutém čase a za peníze uvedeném v položkovém rozpočtu.

 

 

rodinné domy na klíč, dřevostavby na klíč, nízkoenergetické dřevostavby, dřevostavby, rodinné domy, cihlové domy, pasivní domy, stavební práce, stavební firmy, technologie, pletivo, poplastované pletiva, lešení, koupelny, rekonstrukce bytu či domu

 

 
 

 

Máte zájem zde vložit originální článek na téma stavebnictví? Pište na info@weos.cz
Odkazy: