Články na téma stavebnictví, rodinné domy na klíč, dřevostavby, cihlové domy, nízkoenergetické domy

Vybíráme interiérové a vchodové dveře

Dveře jsou prvkem, bez kterého si své bydlení nedovedeme představit. Stejně jako okna a pěkná fasáda jsou dveře vizitkou našeho bydlení.

Při výběru bychom se měly řídit určitými kritérii a neměli bychom zapomenout na to, že interiérové či vchodové dveře by měly plnit celou řadu funkcí.

> zpět na přehled článků

Plánujete oslovit firmu na rekonstrukci bytu? Jak postupovat?

Na co si dávat pozor při výběru plastových oken

Při výběru bychom se měly řídit určitými kritérii a neměly bychom zapomenout na to, že dveře by měly splňovat:

 • estetické požadavky
 • bezpečnostní požadavky
 • požadavky na tepelnou izolaci
 • požadavky na zvukovou izolaci

vybíráme interiérové dveře

Dveře vybíráme podle:

 1. Způsobu použití – pokojové, koupelnové, sklepní, vchodové, bezpečnostní, protipožární dveře
 2. Nejprve si musíme vždy ujasnit, do jakého prostoru dveře vybíráme. Vchodové dveře by měly splňovat požadavky na tepelnou i zvukovou izolace a bránit proti nechtěnému vniknutí. Vnitřní dveře nám oddělují jednotlivé prostory v bytě a také izolují od hluku. U vnitřních dveří rozlišujeme i to, do jakých místností budou použity. Dveře do koupelny bývají zpravidla užší, nejmenší šířka vchodu by měla být 600 mm. U těchto dveří musíme přihlížet i k vlhkosti, která v koupelně vzniká a ke způsobu vytápění. Pokud máme vytápění plynovým kotlem, je velice důležité správné odvětrávání, což bývá řešeno i malými otvory v koupelnových dveřích. Dveře pokojové se rozměrově pohybují ve standardní velikosti šíře 700 – 900 mm. Zde musíme mít na paměti, abychom zvolili takový rozměr, který nám umožní i stěhování nábytku. Vchodové dveře by měly splňovat požadavky na bezpečnost, což bývá zajištěno stabilnějším upevněním do zárubně a zvolením bezpečnostního kování. Nezřídka mají šířku i 1000 mm.
        

 3. Designu – hladké, profilované, kombinované se sklem, skleněné dveře
 4. Při výběru zpravidla přihlížíme k tomu, co se nám líbí. Do malých místností bývají ideální hladké dveře světlých barev nebo skleněné dveře, které nám prostor opticky zvětší. Do velkých prostor můžeme zvolit i různé profily a kombinace se skleněnými výplněmi. V klasicky zařízených bytech se hezky vyjímají skleněné vitráže nebo pískované sklo.
        

 5. Materiálu – plastové, dýhované, skleněné, dřevěné dveře
 6. Pro mnohé z nás hraje velkou roli i údržba. V tomto případě by určitě vyhrály plastové dveře, které nemusíte leštit jako dveře skleněné ani ošetřovat nátěry jako dveře dřevěné. Plastové dveře se nabízejí v tolika designech a barvách, že někdy stěží rozeznáte, že nejde o dveře dřevěné. Jsou ovšem interiéry, jako např. historické dřevěné domy kde by plastové dveře působily nepatřičně.
  Velmi populární jsou v dnešní době dveře potažené dveřními foliemi. Jde o velmi odolný materiál, který vzhledově nerozeznáte od dřeva. Velmi širokou barevnou škálu a kvalitní nabídku nalezneme u značek DRE a PORTA.
     

 7. Způsobu otvírání – jednokřídlé, dvoukřídlé, posuvné, skládací dveře
 8. Dveře jednokřídlé, mohou být levé nebo pravé podle způsobu otvírání, hodí se do všech prostorů, menších i větších a jsou v současnosti nejvíce využívané. Dveře dvoukřídlé se používají do větších místností a také tam, kde je to nutné z důvodu stěhování nábytku, protože dispoziční řešení bytu nám to jinak neumožňuje. Posuvné dveře zpravidla volíme tehdy, když chceme ušetřit místo pro otvírání dveří. Jsou vhodné i do koupelen a toalet. Pokud bychom chtěli dveře skládací, musíme vědět, že nám jejich použití zmenší průchodnou šířku dveří. 

vybíráme interiérové a vchodové dveře

Zárubně a montáž

Pokud zvažujeme výměnu dveří, nesmíme zapomenout na zárubně. Zárubně lze zvolit ve stejném dekoru a barvě jako dveře, ale v moderním interiéru bude hezký i kontrast mezi dveřmi a zárubněmi. Velkým úskalím může být samotná montáž zárubní v případě, že se rozhodneme dveře montovat sami. Můžeme volit ze dvou variant montáže. V prvním případě původní zárubně vybouráme a po začištění stavebního otvoru montujeme zárubně nové. Druhá varianta je levnější a v tomto případě původní kovové zárubně obložíme novými. V obou případech je odborné zaměření a montáž zárukou správného fungování dveří. Doporučujeme svěřit obojí do rukou odborníka. S dodávkou a odbornou montáží interiérových či vchodových dveří v Ostravě Vám rádi pomohou specialisté z firmy AkceKaZet s.r.o.

Dveřní doplňky

Důležitou součástí každých dveří je kování, tzn. závěsy, zámek a klika. Závěsy by měly být vybrány až na základě druhu a materiálu zvolených dveří. Pokud si vybereme polodrážkové dveře, používají se obvykle 2D závěsy s nižší nosností, které nám ovšem neumožní seřídit výšku dveří. Polodrážkové dveře mají hranu ve tvaru písmene L a jde o klasiku. Bezpolodrážkové dveře mají boční hranu rovnou a po zavření jsou v rovině se zárubní. U bezpolodrážkových dveří se nejčastěji  používají 3D seříditelné závěsy, které umožňují srovnání dveří a zárubní i do výšky.

Zámek a kliku vybíráme podle toho, do jaké místnosti dveře použijeme. U vchodových dveří je již nezbytností bezpečnostní zámek a doporučujeme kouli nebo madlo proti nechtěnému otevření zvenčí. Pokud máte malé děti, nedoporučujeme do dětského pokoje otočné zamykání zevnitř, aby nedošlo k tomu, že se děti omylem v pokoji sami zamknou.

Zámek a kliku můžeme barevně doladit ke dveřím nebo interiéru. U intriérových dveří nám půjde hlavně o design, ale u venkovních dveří bychom měli klást důraz také na odolnost materiálu. Praktickým doplňkem vstupních dveří je dveřní kukátko a jmenovka, které doporučujeme doladit ke kování. 

Ceny interiérových a vchodových dveří

Na našem trhu je široká nabídka různých typů dveří, a ne vždy je snadné se v ní zorientovat. Mezi oblíbené značky dveří patří DRE, PORTA, z českých výrobců potom SOLODOOR, SAPELI aj. Pokud netrváme na dřevěných dveřích, jsou dobrou volbou plastové nebo dýhované dveře. Tyto dveře pořídíme za nižší cenu a můžeme vybírat z mnoha barevných odstínů, které u dřevěných dveří nenajdeme. Díky novým materiálům a originálnímu designu si tedy vybere každý. Neměly bychom se ovšem řídit pouze cenou, protože kvalita je důležitá a dveře by nám měly vydržet delší dobu. Je velmi důležité vědět, kam budou dveře použity a s ostaním nám pomohou odborníci, kteří se výrobou a prodejem interiérových či vchodových dveří zabývají. 

bydlení, rekonstrukce, rodinné domy na klíč, dřevostavby na klíč, nízkoenergetické dřevostavby, dřevostavby, rodinné domy, cihlové domy, pasivní domy, stavební práce, stavební firmy, technologie, pletivo, poplastované pletiva, ploty, lešení, koupelny, plastová okna, interiéry, koupelny, plastová okna, dřevěná okna, interiérové dveře, vhodové dveře

 

 
 

 

Máte zájem zde vložit originální článek na téma stavebnictví? Pište na info@weos.cz
Odkazy: