Články na téma stavebnictví, rodinné domy na klíč, dřevostavby, cihlové domy, nízkoenergetické domy

Jaká garážová vrata vybrat? Přehled a vlastnosti nejčastějších typů.

Doba, kdy si garážová vrata pořizovali hlavně majitelé novostaveb, je dávno pryč. Dnes jsou garážová vrata nabízena v různých cenových relacích a jsou dostupná prakticky všem, kdo chtějí komfortní zavírání svých garáží.

Vývoj v této oblasti přinesl nové materiály, nová konstrukční řešení a nabídka garážových vrat se tím značně rozšířila.

> zpět na přehled článků

Druhy lešení

Na co si dávat pozor při výběru plastových oken

Garážová vrata jsou určena převážně pro standardní garáže, dvojgaráže nebo vjezd do hromadných garáží. Již se nenabízí  pouze jeden typ a materiál, ale můžeme vybírat ze široké nabídky barev, materiálů a tří základních typů vrat. Garážová vrata se stávají praktickou, ale i estetickou součástí domu.

Pro usnadnění výběru se podíváme na rozdíly mezi jednotlivými typy garážových vrat.

Sekční garážová vrata

Sekční vrata jsou složena ze sekcí (panelů) umístěných svisle nad sebou a otvírají se svisle nahoru. Sekce se při zvedání pohybují po kolejnicích a zajíždějí pod strop garáže. Tím získáváme více místa v garáži a před garáží. Spoje mezi sekcemi bývají speciálně tvarované tak, aby mezi nimi při otvírání nemohla vzniknout mezera, do které by se mohly skřípnout při zavírání vrat prsty. Můžeme volit ruční nebo automatické ovládání. Obsluha je velice jednoduchá a ani při ručním ovládání nevyžaduje velkou fyzickou sílu. Ze zkušeností firem víme, že převládá požadavek na automatické ovládání vrat, což je možné díky zabudované řídící jednotce motoru. U všech typů garážových vrat při použití motorů, je dnes samozřejmostí dálkové ovládání.  

sekční garážová vrata

Díky své konstrukci a celoobvodovému těsnění splňují náročné požadavky na tepelnou a zvukovou izolaci. V případě, že máme vytápěnou garáž, dochází tedy i ke značné úspoře energie, pokud zvolíme sekční vrata. Sekční garážová vrata se vyrábějí ve standardních velikostech a také na míru dle individuálních požadavků.

Rolovací garážová vrata

Rolovací vrata se zpravidla skládají z lamel AL, jež jsou umístěny nad sebou. Rolovací vrata jsou vyráběna z hlinikových profilů s výškou 77mm, vyplněných bezfreonovou  polyuretanovou pěnou. Lamely se rolují na válec umístěný u stropu garáže, který je umístěn v rolovací skříni. Lamely jsou vedeny vodícími lištami o šířce 900mm. Rolovací garážová vrata můžeme namontovat za otvor, do otvoru nebo i před otvor garáže. Tento typ garážových vrat je ideálním řešením pro uzavření otvoru z hlediska prostoru. Jedna z hlavních předností rolovacích garážových vrat je zachování prostoru pod stropem garáže. Zůstane samozřejmě zachován i prostor před garáží. Pokud tedy máme menší garáž, pak je tato varianta vrat ideálním řešením. Vrata lze kdykoli namontovat do každé garáže bez dalších stavebních úprav. Můžeme je ovládat mechanicky nebo pomocí dálkového ovládání.

rolovací garážová vrata

Rolovací vrata jsou oblíbená díky minimálním nárokům na prostor a montáž a poskytují také výbornou tepelnou i zvukovou izolaci. Také rolovací garážová vrata se vyrábějí ve standardních velikostech a samozřejmě i na míru.

Výklopná garážová vrata

Výklopná garážová vrata byla oblíbená hlavně v minulosti, ale díky příznivé ceně a univerzálnímu použití se stávají stále oblíbenější. Vyrábějí se z robustní a trvanlivé konstrukce umožňující jejich vyklápění pod strop garáže. Výklopná vrata mají jednoduchou konstrukci, nezabírají vnitřní užitný prostor garáže a montují se do otvoru nebo za otvor garáže. Při otevírání celé křídlo zajíždí po kolejnicích pod strop garáže. Mechanické ovládání je nezávislé na přívodu elektrické energie. Firmy nabízejí i doplnění o ovládání elektrickým pohonem. Výklopná garážová vrata mohou být vybavena servisními dveřmi v křídle, což doporučujeme. Servisní dveře oceníme zejména v případě, když nechceme otvírat celou garáž, ale potřebujeme do garáže pouze vstoupit.¨

výklopná garážová vrata

Výklopná vrata jsou prakticky nezničitelná. U toho typu vrat si ovšem musíme dát pozor na prostor před garáží. Výklopná vrata nejsou vhodná do prostoru, kdy je garáž umístěna příliš blízko k chodníku nebo plotu. Vyklápění garážového křídla by logicky mohlo omezovat pohyb po chodníku. Hodí se pro samostatná garážová stání a pro ty, kteří mají větší prostor před garáží.

Poraďte se s odborníkem

Na trhu je dnes široká nabídka garážových vrat a vybírat můžeme z různých designů a široké škály barev. Garážová vrata by měla splňovat naše požadavky na funkčnost, ale také by se nám měla líbit. Při výběru bychom se neměli řídit pouze cenou, ale také funkčním a estetickým hlediskem. Pokud si nejsme jisti, jaký typ vrat je pro nás vhodný, nechme si raději poradit odborníkem. Vždyť přece garážová vrata si nepořizujeme každý rok. Jestliže jste z Ostravy, zkuste firmu AkceKaZet s.r.o., která montuje a dodává kvalitní garážová vrata v Ostravě.

bydlení, rekonstrukce, rodinné domy na klíč, dřevostavby na klíč, nízkoenergetické dřevostavby, dřevostavby, rodinné domy, cihlové domy, pasivní domy, stavební práce, stavební firmy, technologie, pletivo, poplastované pletiva, ploty, lešení, koupelny, plastová okna, interiéry, koupelny, plastová okna, dřevěná okna, garážová vrata

 

 
 

 

Máte zájem zde vložit originální článek na téma stavebnictví? Pište na info@weos.cz
Odkazy: