Články na téma stavebnictví, rodinné domy na klíč, dřevostavby, cihlové domy, nízkoenergetické domy

Jak se popraly nejúspěšnější stavební firmy s krizí

Zajímáte se o dění ve stavebnictví? Stavební firmy letos cítí znatelnou ztrátu zakázek, ale přesto se najdou tací, kteří si zakázky sehnat umí a naopak hlásí rekordní tržby.

V tomto článku se dozvíte, které stavební firmy patří k deseti nejlepším v České republice (za rok 2012) a které ze stavebních firem se přiblížily hranici bezpečné ceny.

> zpět na úvodní stranu

 

TOP desítka stavebních firem u nás

V úvodu článku si představíme TOP 10 stavebních firem, jenž byly řazeny podle ročního finančního obratu (stavební činnost v ČR). Podrobněji se budeme zabývat prvními čtyřmi.

Na první příčce pomyslného žebříku se umístila stavební firma Skanska a.s., která je zároveň čtvrtou největší developerskou a stavební skupinou na světě a v České republice působí od poloviny devadesátých let. Skanska nabízí komplexní soubor služeb v oblasti stavebnictví a realit.

Na druhém místě se umístila stavební firma Metrostav a.s. Tato stavební společnost zajišťuje řízení a realizaci náročných stavebních děl pro veřejné i soukromé investory. Metrostav patří mezi nadprůměrně prosperující středoevropské stavební firmy. Podle informací z jejich oficiálních webových stránek má firma trvalý nárůst produkce, tržní hodnoty a úroveň jejího řízení odpovídá standardům Evropské unie.

Na třetím místě je stavební firma Eurovia CS, a.s., jenž se řadí mezi největší stavební skupinu v České republice a jedničku v oblasti dopravně-inženýrského stavitelství. Výstavbu a rekonstrukce silničních a železničních staveb doplňuje v jejím širokém portfoliu také výstavba mostů, revitalizace památkových center a městských komunikací, budování sportovních areálů či čistíren odpadních vod.

top

Bramborovou medaili získala stavební firma Strabag a.s., která se specializuje na realizaci všech druhů staveb v odvětvích dopravního, pozemního a inženýrského stavitelství.

V žebříčku TOP 10 stavebních firem se dále umístily tyto firmy: OHL ŽS, a.s. (5. místo), Hochtief CZ a.s. (6. místo), Eiffage Construction Česká republika (7. místo), PSG - International a.s. (8. místo), Geosan Group a.s. (9. místo), Východočeská plynárenská a. s. (10. místo).

Stavební firmy se přiblížily hranici bezpečné ceny

Co to znamená? Bezpečnou cenu definují Česká komora architektů a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků jako cenu, za kterou lze se zárukou vyprojektovat kvalitní a bezpečnou stavbu. Stavby projektované za bezpečnou cenu získávají záruku na užitnou hodnotu v čase, což znamená, že u takových staveb nedochází k následnému navyšování nákladů stavby a jejího provozu.

bezpecne-ceny

Stavby na hranici bezpečné ceny realizuje již téměř 60 % stavebních firem. Jsou i Vaše rodinné domy či bytové jednotky postaveny na hranici bezpečné ceny? Chcete-li vyprojektovat a zrealizovat projekt za co nejnižší cenu, snižuje se tím rovněž kvalita stavebních prací. Je důležité si uvědomit, že například rodinné domy postavené za co nejnižší náklady jsou z dlouhodobého hlediska naopak velice nevýhodné.

Kvůli nekvalitně odvedené práci či levnému materiálu musíte počítat s větším množstvím oprav a tím pádem se zvýšenými náklady na údržbu. To se samozřejmě netýká jen rodinných domů, ale všech typů staveb.

Jak mění krize české stavebnictví

Zabýváte se otázkou, jestli bude mít stavebnictví v České republice budoucnost? Stavebnictví v rámci Evropské unie je stále v krizi, což platí i pro stavebnictví v Česku. Pokles stavební produkce stále pokračuje a letošní rok nepřinese s největší pravděpodobností nic nového. Například podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu klesla v loňském roce stavební produkce reálně o 4,3 %.

Co se týče stavebních úřadů, tak vydaly stavebním firmám meziročně o 2,1 % méně povolení a jejich orientační hodnota klesla o více než 4 %. Čím je to způsobeno? Odborníci se shodují na tom, že za tím stojí především přetrvávající nedostatek soukromých a veřejných zakázek. Stavební firmy by se proto měly připravit i tento rok na recesi ve stavebnictví.

Výběrová řízení jako nejlepší zdroj zakázek

Nejoptimálnějším způsobem při získávání nových zakázek se pro stavební firmy stávají výběrová řízení. Nejpozitivněji jsou hodnocena především výběrová řízení financovaná ze soukromých zdrojů. Určitě se vyplatí v dnešní době se více zaměřit na výběrová řízení soukromých subjektů a pořádně se připravit na možná vyjednávání.

Zdroj: Estav.cz

rodinné domy na klíč, dřevostavby na klíč, nízkoenergetické dřevostavby, dřevostavby, rodinné domy, cihlové domy, pasivní domy, stavební práce, stavební firmy, technologie, pletivo, poplastované pletiva

 

 
 

 

Máte zájem zde vložit originální článek na téma stavebnictví? Pište na info@weos.cz
Odkazy: