Články na téma stavebnictví, rodinné domy na klíč, dřevostavby, cihlové domy, nízkoenergetické domy

Než začneme s rekonstrukcí koupelny

Při rekonstrukci koupelny záleží na tom, zda jde o přestavbu bytového jádra v panelovém domě, ve starém cihlovém domě nebo nově postaveném domě. V každém z těchto prostředí se budou pracovní postupy lišit.

Podíváme se na co všechno by jste neměli zapomenout, než se pustíte do rekonstrukce koupelny a hlavně, na co si dát pozor. Rekonstrukce koupelny je poměrně náročná stavební úprava a je řada úkonů, které by jste si měli pohlídat.

> zpět na přehled článků

Plánujete oslovit firmu na rekonstrukci bytu? Jak postupovat?

Na co si dávat pozor při výběru plastových oken

V panelových domech se nejčastěji setkáváme s "umakartovými jádry", která bývají značně opotřebována dlouholetým užíváním. Zpravidla už dávno nesplňují současné požadavky na estetické hledisko a ani na moderní hygienické a relaxační prostředí. U starých domů se často setkáváme s nevyhovujícími rozvody, odpady, křivými zdmi a podlahami. Také zařizovací předměty už mají to nejlepší za sebou. Všechny tyto aspekty bychom měli mít na paměti, pokud se rozhodujeme pro novou koupelnu.

rekonstrukce koupelny

Než začneme s rekonstrukcí koupelny, měli bychom si zodpovědět několik otázek:

 • kolik chceme nebo můžeme do nové koupelny investovat
 • kdo bude koupelnu používat – rodina s dětmi, senioři nebo handikepovaní lidé
 • chceme koupelnu a samostatné WC nebo koupelnu spojenou s WC
 • požadujeme vanu nebo sprchový kout, případně bidet
 • umístíme do koupelny pračku a sušičku
 • bude nutná nová elektroinstalace, rozvody vody a odpadu
 • vytápění centrální, podlahové nebo žebřík
 • způsob zavírání – dveře klasické nebo zasouvací
 • estetický vzhled – nadčasový, retro nebo moderní

Dalším krokem by mělo být posouzení, zda budeme potřebovat stavební povolení nebo ohlášení a nebo žádné z nich. Pokud nejsme majiteli domu, měli bychom vlastníka informovat o plánovaných úpravách. Spoustu starostí si ušetříme tím, že pověříme realizační firmu s vyřízením všech formalit.

Jak bude vypadat nová koupelna?

Před samotnou rekonstrukcí je dobré mít nákresy koupelny, minimálně co se rozměrů týče. V lepším případě je potom projekt od architekta. Ten většinou zpracujuje více návrhů a navrhne vhodné a praktické řešení koupelny (maximální využití prostoru) s ohledem na všechny aspekty jako např. odpady, voda, bourání příček apod. Umakartová jádra nejsou všude stejná a musíme vědět, co můžeme zbourat nebo posunout. V případě zděných stěn je nutné posouzení, zda jde o nosné stěny a ty samozřejmě zbourat nesmíme. Koupelnu si můžeme navrhnout i sami, ale doporučujeme si návrh nechat zpracovat odborníky. Někdy mohou být naše požadavky nerealizovatelné vzhledem k velikosti prostoru, umístění odpadu a celkovému dispozičnímu řešení bytu.
Náš tip: Nechte si zpracovat 3D vizualizaci Vaší nové koupelny. Uvidíte vše mnohem reálněji a díky 3D návrhům můžete lecos přehodnotit či ještě vzhledově upravit ještě předtím, než se stavebními pracemi začnete.

Už máte vybrány koupelnové doplňky?

Jedním z nejpříjemnějších kroků je výběr zařizovacích předmětů – umyvadla, vany, sprchového koutu, toalety, bidetu, obkladu, dlažby, vodovodních baterií, nábytku, pračky a sušičky a v neposlední řadě také koupelnové doplňky. Na současném trhu je široká nabídka různých značek, designů, tvarů a barev. Pokud Vás zajímají vodovodní baterie, více si přečtěte v našem článku Zaměřeno na vodovodní baterie. Dnes se dá celá řada doplňků objednat přes internet za výhodné ceny. Pokud si potrpíte na kvalitu a moderní design, doporučujeme navštívit eshop glamur, kde najdete velký výběr koupenových doplňků.

origiinální koupelnové doplňky

Trendy je použití mozaiky, stačí jen tenký proužek nebo jedna stěna z originální mozaiky, a vaše koupelna nabyde zcela jiných rozměrů (viz obrázek nahoře). Bílá barva umyvadel, vany a toalety je nadčasová a zatím léty nepřekonaná. Na výběr je rovněž řada tvarů a velikostí. Do malých prostorů určitě nezvolíme vanu pro dva nebo vanu v kombinaci se sprchovým koutem. Samotné vany a sprchové kouty mohou být vybaveny masážními tryskami a slouží zároveň i k relaxaci a odbourávání stresu. Zde vybírejte pečlivě a uvažte, zda do nové koupelny dát vanu či sprchový kout, obě varianty mají své plusy a mínusy.

Barvy obkladů a dlažeb bychom měli volit takové, aby se nám brzy "neokoukaly". Přece jenom neděláme rekonstrukci koupelny každý rok. Pokud zvolíme tlumené a světlé barvy, vždy můžeme prostor rozzářit barevnými koupelnovými doplňky, které můžeme v různých intervalech obměňovat. Za méně peněz tak prakticky získáme bonus v podobě trochu jiné koupelny vždy, když vyměníme doplňky. Doporučujeme zvolit kvalitní a pestré koupelnové předložky. Pokud chcete ušetřit na obkladech, dlažbě či dalších zařizovacích předmětů do koupelny, hledejte na internetu výprodej obkladů a dlažeb. Čas od času internetoví prodejci nabízí až 50% slevy na kvalitní obklady, sanitu či vodovodní baterie jen z toho důvodu, že je to "starší modelová řada", přitom se jedná o nový a kvalitní výrobek. Náš tip na jeden takový eshop, kde najdete řadu slevněných koupelnových produktů - výprodej obkladů a dlažeb.
Pokud se chcete dozvěvědět více informací z oblasti koupelen, doporučujeme navštívit nezávislý koupelnový blog www.moderni-koupelny.eu. Dozvíte se v něm množství osvědčených tipů, trendů a doporučení z oblasti designových koupelen.

Rekonstrukcí koupelny získáte řadu výhod

Méně příjemným krokem je samotná realizace rekonstrukce koupelny. Pokud v bytě nebo domě ještě nebydlíme, máme vyhráno. V druhém případě nás čeká několik dnů, kdy se budeme muset vyrovnat s různými omezeními. Samotné bourání je docela rychlé, ale musí se na chvíli omezit přívod vody, případně vypnout elektřina. Na tuto část prací se musíme dívat s nadhledem a zbytečně se nestresovat. Realizační firma se s námi zpravidla dopředu dohodne na harmonogramu prací, takže budeme vědět předem, co nás v jednotlivých krocích čeká. 

Nová koupelna nám ovšem nepřináší pouze starosti s její realizací, ale také mnoho výhod v případě správně navrženého řešení a hodnotu bydlení posune dopředu. Můžete získat tyto výhody:

 • nové dispoziční řešení a zvětšení prostoru
 • sladění s interiérem
 • nové moderní zařizovací předměty
 • vysoký komfort při používání

Nedoporučujeme ponechávat předměty ze staré koupelny v kombinaci s novými. Starší prvky tak mohou ovlivnit estetický dojem z nové koupelny. Možná v první chvíli ušetříme, ale v následujících letech budou staré předměty dosluhovat a následně se nevyhneme dalším úpravám. Ve finále tak zjistíme, že jsme vlastně vůbec neušetřili.

Vždy doporučujeme ponechat realizaci rekonstrukce koupelny na jedné firmě. Vyhnete se tím situaci, kdy jednotlivé "party" řemeslníků budou svalovat nedostatky na firmy předcházející. Pokud nemáme jasnou představu, je ideální oslovit odbornou firmu. Odborníci nám navrhnou nejvhodnější řešení, stanoví přesnou kalkulaci za provedené práce, zařizovací předměty a naplánují harmonogram prací. Pokud jste z Ostravy a okolí, zkuste se obrátit s rekonstrukcí koupelny na firmu AkceKaZet s.r.o., kde již řadu let kvalitně provádějí rekonstrukce koupelen v Ostravě.

bydlení, rekonstrukce, rodinné domy na klíč, dřevostavby na klíč, nízkoenergetické dřevostavby, dřevostavby, rodinné domy, cihlové domy, pasivní domy, stavební práce, stavební firmy, technologie, pletivo, poplastované pletiva, ploty, lešení, koupelny, plastová okna, interiéry, koupelny, plastová okna, dřevěná okna, interiérové dveře, vhodové dveře, hydroizolace domu, rekonstrukce koupelny

 

 
 

 

Máte zájem zde vložit originální článek na téma stavebnictví? Pište na info@weos.cz
Odkazy: