Články na téma stavebnictví, rodinné domy na klíč, dřevostavby, cihlové domy, nízkoenergetické domy

Jaký plot vybrat? Výhody a nevýhody plotů...

Chcete, aby byl Váš dům dokonalý zevnitř i zvenku? V tom případě nepodceňujte výběr plotu. Na trhu jsou k dispozici různé druhy plotů, přičemž každý z nich má své výhody i nevýhody.

Dřevěné ploty jsou na pohled krásné, ale mohou mít vysoké nároky na údržbu. Kovové ploty jsou takřka bezúdržbové, ale finančně nákladnější. Více se dočtete v tomto článku.

> zpět na úvodní stranu

Tip na kvalitní pletivo vyrobené v Česku
Abychom Vám výběr vhodného plotu usnadnili, zjistili jsme pro Vás, jaké jsou hlavní výhody a nevýhody jednotlivých druhů plotů. Zaměřili jsme se na to, jestli je nutné se o plot pravidelně starat, jak dlouho vydrží, je-li finančně nákladný či jak se Vám bude hodit po estetické stránce.

Kovové ploty (kované ploty)

Kovové neboli kované ploty působí velmi nadčasově a dodávají domu nádech luxusu. Díky použitému materiálu a typické povrchové úpravě se kovové ploty hodí jak ke starším a klasickým budovám, tak i ke zcela novým domům s moderním designem. Lze si vybrat mezi celou řadou kovaných výplní a povrchových úprav. Nespornou výhodou kovového plotu je jeho snadná (prakticky žádná) údržba a dlouhá životnost, takže i přes jeho vyšší pořizovací cenu se Vám investice do kovového plotu vyplatí.

kované ploty

Za zmínku stojí rovněž to, že kovové ploty slouží nejen ke vkusnému ohraničení pozemku, ale také poskytují solidní ochranu před vniknutím neoprávněných osob. Na rozdíl od dřevěných plotů mají kované ploty vyšší pohledovou průhlednost, což by mohlo někomu vadit.

Dřevěné ploty

Dřevěné ploty jsou velmi oblíbené a setkat se s nimi můžeme u rodinných domů a chat na vesnicích, poblíž lesů i v horských oblastech, kde dotvářejí celkový obraz krajiny. Dřevěné ploty působí příjemným a hřejivým dojmem. K tomu všemu se jedná o ekologický materiál. Ovšem pokud se rozhodnete pro dřevěné oplocení, musíte počítat s vyšší pořizovací cenou a nemalé jsou také nároky na údržbu dřevěného plotu. Nevýhodou je rovněž jeho kratší životnost.

dřevěné ploty

Na druhou stranu jsou dřevěné ploty k dispozici v široké škále rozměrů, tvarů a dají se ideálně kombinovat s jinými materiály. Co se týče typu dřeva, tak nejčastější je u nás smrk, borovice nebo modřín. Oblíbené jsou i exotické dřeviny, které jsou ovšem podstatně dražší.

Drátěné ploty

Drátěné neboli pletivové ploty jsou tou nejdostupnější a nejlevnější variantou plotu, ovšem chybí jim estetická hodnota. Drátěné ploty mají využití zejména u stavebních pozemků, při stavbě zahradního plotu apod. Mimo jejich cenovou dostupnost je hlavní výhodou jejich pestrá nabídka podle účelu (drátěné lesnické ploty aj.).

drátěné ploty

Drátěné ploty neposkytují prakticky žádnou ochranu soukromí a velice snadno ztrácí i svou bezpečnostní funkci (například při použití vhodného nářadí). U nás je nejrozšířenější na ploty pletené pletivo.

Plastové ploty

Levným a zároveň ekologickým řešením jsou plastové ploty, jež jsou vyráběny z odpadního plastu (PET lahví). Jejich hlavními výhodami jsou odolnost, tvarová a barevná stálost, bezúdržbovost, široká paleta barevných provedení, estetický vzhled a snadná stavba.

plastové ploty

Mezi nevýhody patří například již samotný fakt, že se jedná o plast. Na povrchu latí mohou časem vznikat nevzhledné skvrny a u delších profilů plastových latí může docházet k nežádoucímu ohybu.

Betonové ploty

Dalším typem plotů jsou betonové ploty, jejíž výhody spočívají zejména v odolnosti vůči poškození a přírodním vlivům. Pokud zvolíte betonový plot, můžete si být jisti jeho dlouhou životností, která se pohybuje mezi 40 až 50 lety. Další výhodou betonového plotu jsou nulové nároky na údržbu a poskytnutí účinné ochrany. Betonové ploty jsou svým způsobem bezpečnostním oplocením, jenž ochrání Vaše soukromí i majetek.

Co se týče ceny za betonový plot, tak se jedná o středně drahý typ oplocení. Pokud Vás zajímá estetická stránka tohoto typu plotu, tak je z čeho vybírat... V dnešní době je k dispozici celá řada barevných odstínů a vzorů.

Zděné ploty

Posledním typem plotu, na který se v článku zaměříme, je zděný plot. Zděné ploty vypadají po estetické stránce velmi efektivně, poskytují soukromí a celozděné ploty nevyžadují téměř žádnou údržbu. Výhodou zděných plotů je mimo jiné to, že zdivo je možné kombinovat se dřevem, plastem nebo kovem. Nevýhodou zděných plotů je jejich vyšší cena.

zděné ploty

rodinné domy na klíč, dřevostavby na klíč, nízkoenergetické dřevostavby, dřevostavby, rodinné domy, cihlové domy, pasivní domy, stavební práce, stavební firmy, technologie, pletivo, poplastované pletiva, ploty

 

 
 

 

Máte zájem zde vložit originální článek na téma stavebnictví? Pište na info@weos.cz
Odkazy: