Články na téma stavebnictví, rodinné domy na klíč, dřevostavby, cihlové domy, nízkoenergetické domy

Druhy lešení

V dnešní době existují různé druhy lešení, né všechny se ale hodí pro běžné použití. Mezi nejčastěji používané patří lešení rámové a trubkové. Jako další se využívají pojízdné lešení, modulové lešení, ochranné sítě apod.

Než si zajistíte pronájem lešení na Vaši stavbu, doporučujeme výběr vhodného typu probrat s odborníkem.

> zpět na úvodní stranu

Dřevostavby na vzestupu aneb dřevostavbu nebo zděný dům?

Druhy plotů a jejich výhody a nevýhody

Co je to lešení?

Lešení je dočasná a rychle stavitelná konstrukce, která se využívá pro práci ve výškách. Vyrábí se z různých materiálů - ocel, hliník, dřevo, nejpoužívanější lešení jsou z oceli a hliníku. Také je různě výškově rozměrné, záleží na druhu lešení. Lešení se používá pro různé práce na fasádách rodinných domů, panelových domů, novostavbách a při výměně oken. Dále může sloužit jako ochrana pracovníků před padajícími předměty nebo slouží i k podpírání konstrukčních prvků při montáži.

Podle způsobu použití můžeme lešení rozdělit na:

 • pracovní plošiny,
 • podpěrné konstrukce,
 • konstrukce, které ochraňují pracovníky a chodce.
Podle materiálu mohou být:
 • ocelová lešení,
 • hliníková lešení,
 • sklolaminátová lešení,
 • dřevěná lešení
 • bambusová lešení (hojně využívané v Asii).
Podle konstrukce a tvaru se lešení rozdělují na:
 • trubková,
 • systémová.

Systémové lešení (rámové lešení)

Systémové nebo-li také fasádní rámové lešení je určené zejména pro rekonstrukční, malířské, zateplovací a obkladačské práce na fasádách k větším či menším stavbám. Lešení je velice výhodné pro zákazníky, kteří vlastní rodinné či řadové domky a rychle potřebují postavit lešení k menším úpravám. Lze použít i na členité fasády.

rámové lešení

V současném stavebnictví se používají častěji než trubková lešení především pro rychlou a jednoduchou montáž či demontáž. Stavebnicové prvky zavěšené do skeletu tvoří jednotlivá podlaží systémových lešení. Mají pevnou a stabilní konstrukci, která umožňuje jejich aplikaci až do výšky 100 m. Proti korozi jsou jednotlivé části lešení chráněny žárovým pozinkováním.

Systémová lešení lze zhotovit z dílců:

 • tyčových,
 • plošných,
 • prostorových.

Trubkové lešení

Trubkové lešení se využívá nejčastěji v průmyslu. Pro většinu firem je tento druh osvědčené řešení, přestože hlavní nevýhodou je, že montáž a demontáž trubkového lešení je značně obtížné. Oblíbené je toto lešení díky variabilitě a velkým možnostem řešení na míru - zvláště u komplikovaných staveb a malému prostoru pro stavbu lešení.

trubkové lešení

Trubkové lešení je zhotovené z ocelových trubek s antikorozní ochranou, jejichž průměr je 48,3 mm a minimální tloušťka stěny je 3 mm. Nosnost lešení se mění přidáváním nebo. ubíráním hustoty stojek nebo jiných částí konstrukce. Jako další výhodu lze brát poměrně malé nároky na prostor při skladování.

Dá se využít pro hrubé stavební opravy osobních výtahů, větracích šachet a omítání balkónů, kostelů. Rovněž se dá zkombinovat trubkové lešení s lešením rámovým.

Modulové lešení

Používá se pro průmysl a pro obnovu starobylých a novodobých staveb a mostů. Modulové lešení je maximálně flexibilní a univerzálně použitelné, vhodné pro komplikovanější povrchy staveb, také pro stavbu pódia a tribun.

Velké množství jednotlivých dílů a prvků, výběr různých délek, šířek a výšek v měřítku vyhovujícím stavební praxi a promyšlený rastr dovolují přizpůsobit lešení nejrůznějším tvarům a půdorysům jak kolmým, tak i kosoúhlým. Konstrukce je lehká a rychle sestavitelná. Lešení můžeme spojovat s ostatním lešením. Lešení nelze upevňovat ke konstrukci. Výhodou modulového lešení je proděravěný protiskluzový povrch. Lešení je odolné proti korozi.

Pojízdné lešení (pojízdné věže)

Lehké montážní věže mají široké spektrum použití v interiérech i na venkovních plochách. Předností konstrukce je jeho jednoduchá a rychlá montáž.

pojizdné lešení
 
Bezpečnost pro vyšší výšky lešení doplňují stabilizátory opatřené kolečky pro snadný přesun po staveništi. Tyto lešení se nejčastěji vyrábí hliníkové nebo z ocelových tenkostěnných trubek - galvanicky pozinkovány. Oproti hliníkovým lešení s obdobnými užitnými vlastnostmi jsou požadavky na čas nižší a náročnost montáže je podstatně levnější.

Ochranné sítě

Užívá se na ochranu padající suti, při výstavbách nebo opravě fasád. Vytváří se z rašlového úpletu, jenž je odolný proti slunečnímu záření a tím také brání před nadměrným vysycháním při štukatérskéh práci. Ochranné sítě jsou taktéž odolné proti dešti. Existují v odlišné hustotě a stínění. Ochranné sítě na lešení vlastní vypletená oka na protáhlých stranách. Ochraňuje proti pádu stavebního materiálů a suti.

Zdroj: Wikipedia

rodinné domy na klíč, dřevostavby na klíč, nízkoenergetické dřevostavby, dřevostavby, rodinné domy, cihlové domy, pasivní domy, stavební práce, stavební firmy, technologie, pletivo, poplastované pletiva, lešení

 

 
 

 

Máte zájem zde vložit originální článek na téma stavebnictví? Pište na info@weos.cz
Odkazy: