Články na téma stavebnictví, rodinné domy na klíč, dřevostavby, cihlové domy, nízkoenergetické domy

Co musí splňovat kvalitní plastová okna

Dnes již každý majitel nemovitostí ví, že vhodně zvolená výplň stavebních otvorů je důležitou součástí bydlení.

Pro správný výběr je třeba zaměřit se na důležité parametry, která by měla plastová okna splňovat. O těch nejdůležitějších píšeme v našem článku.

> zpět na přehled článků

Plánujete oslovit firmu na rekonstrukci bytu? Jak postupovat?

Na co si dávat pozor při výběru plastových oken

Porovnání nákladů na vytápění domu

Nová plastová okna by měla splňovat následující požadavky:
 • izolace tepla
 • izolace hluku
 • bezpečnost
 • technické parametry
 • estetické hledisko
 • jednoduchá údržba

plastová okna úvod

S rostoucí cenou energií je požadavek na izolaci tepla zásadní. Pokud máme stará, špatně těsnící okna, pak je na čase se zamyslet nad jejich výměnou. Moderní plastová okna nám zaručí lepší tepelně izolační vlastnosti a tedy i úsporu energie při vytápění domu, bytu nebo kanceláře.

Bydlení ve městech a v rušných oblastech se stané také příjemnější, protože nová okna jsou dobrým izolantem proti hluku zvenčí. Při výběru oken nás výrobci zahlcují různými technickými informacemi a je důležité se v nich orientovat, abychom zbytečně neplatili za něco, co v podstatě nepotřebujeme.

BEZPEČNOST

bezpečnostPlastová okna jsou vybavena prvky splňujícími požadavky na bezpečnost našeho bydlení. Důležité je v tomto případě i zvolené kování. Příkladem může být systém kování MACO Multi Trend. Tento systém má stejnoměrný moderní stříbrný povrch s podélnými prolisy. Jeho součástí je:

 • bezpečnost až do stupně WK3, případně WK2
 • bezpečné uzavření okna po jeho celém obvodu
 • pojistka proti chybné manipulaci 
  • zabraňuje chybné manipulaci
  • použití pro levou i pravou stranu
  • drží křídlo ve správné pozici
 • poloha pro mikroventilaci
 • uzavírací pojistka je u sklopení vestavěná 

Vnější skla plastových oken mohou být opatřena bezpečnostními foliemi. V případě rozbití skla zůstanou kousky skla přichyceny na folii a můžeme tím předejít případným zraněním. Bezpečnostní folie se využívají hlavně ke komerčním účelům do kancelářských a průmyslových budov. Sklepní okna bývají často vybavena také bezpečnostním drátovaným sklem. Jsou výbornou ochranou proti nechtěnému vniknutí – vloupání. Toto sklo není samozřejmě z hlediska estetiky a prostupnosti světla vhodné do oken v bytech a domech určených k bydlení.

ZASKLENÍ OKEN A ŽALUZIE

Můžeme si vybírat mezi izolačním dvojsklem nebo trojsklem. Při zasklení izolačním trojsklem musíme počítat s větší hmotností a vyšší pořizovací cenou. Izolační trojsklo je sice lepším izolantem tepla, ale nepropustí do místnosti tolik slunečního záření jako dvojsklo. Při výběru se řídíme svými finančními možnostmi a také orientací nemovitosti. Pokud je stavba na slunném místě, postačí okna vybavena dvojsklem. Vnitřní prostor mezi skly je vyplněn vzácným plynem. Tato okna již při mytí „nerozšroubováváme“, jak jsme byli zvyklí v minulosti. Nelze tedy do vnitřního prostoru namontovat žaluzie.

žaluzie na okna

Žaluzie se montují na vnitřní rám a v případě požadavku lze okna doplnit i o venkovní žaluzie na elektrické ovládání. Venkovní žaluzie si pořizují zpravidla majitelé domů. Barvu žaluzií můžeme doladit s interiérem i s venkovní fasádou.  

ESTETICKÉ HLEDISKO

Nová plastová okna si pořizujeme také z toho důvodu, aby bylo naše bydlení vzhledově příjemné. Můžeme si vybírat z široké nabídky různých okenních profilů. Moderní profily typu GL SYSTEM mají zaoblené hrany s hladkými povrchy a jsou tak ideální i pro následnou údržbu. Nejmodernější technologie výroby plastových okenních profilů umožňuje vyrábět i různé atypické tvary oken od hranatých, trojůhelníkových až po kulaté.  

estetické hledisko plastových oken

Profily se nabízejí prakticky ve všech barvách. Nejžádanější je stále bílá barva, která nám dává pocit čistoty a interiér prosvětlí. Můžeme ovšem zvolit i různé barevné kombinace, např. zvenčí barevná, zevnitř bílá. Venkovní barvu je vhodné sladit s barvou fasády a vnitřní barvu s barvou interiéru. Pokud interiér často měníme, pak bílá barva bude nejvhodnější.

Nedílnou součástí oken jsou vnitřní a vnější parapety. Většina zákazníků preferuje široké vnitřní parapety pro ukládání různých interiérových doplňků a květin. Zde bychom si ovšem měli nechat poradit od odborníků, protože ne všechny stavební otvory jsou pro široké parapety vhodné. V případě, že stavíme nový dům, měli bychom již dopředu zařadit do projektu i požadovanou šířku parapetů.  

V tomto článku jsme zmínili pouze některá hlediska pro výběr nových plastových oken. Někteří majitelé nemovitostí chtějí ušetřit a namontovat si okna sami. Naším doporučením je nekupovat okna bez montáže. Neodbornou montáží může dojít k poškození oken (např. poškrábání rámu nebo skla) a ztrácíte tím také následnou záruku.

Při výměně nebo nákupu oken vždy doporučujeme vybrat si odborného dodavatele, který nás seznámí s možnostmi, doporučí nejvhodnější variantu a následně realizuje montáž. Firmy Vám následně poskytují i pravidelné seřízení oken v rámci záručního i pozáručního servisu. Doporučujeme firmu AkceKazet s.r.o. z Ostravy, která se zabývá dodávkou a odbornou montáží plastových oken a interiérových dveří v Ostravě a okolí.        

bydlení, rekonstrukce, rodinné domy na klíč, dřevostavby na klíč, nízkoenergetické dřevostavby, dřevostavby, rodinné domy, cihlové domy, pasivní domy, stavební práce, stavební firmy, technologie, pletivo, poplastované pletiva, ploty, lešení, koupelny, plastová okna, interiéry, koupelny, plastová okna, dřevěná okna, interiérové dveře, vhodové dveře, hydroizolace domu, rekonstrukce koupelny, tepelná čerpadla

 

 
 

 

Máte zájem zde vložit originální článek na téma stavebnictví? Pište na info@weos.cz
Odkazy: